
Надали има друга подправка като шафрана с такава древна история и толкова ценена заради уникалните си качества. Наричан „царя на подправките” и „червеното злато”, шафранът и днес продължава да бъде не само най-скъпата подправка, но и здравословна храна, и екзотична напитка. Затова шафрановият минзухар се отглежда на много места по света с благоприятен за тази цел климат, включително и в България.
Фактът, че много от дейностите по отглеждането на шафрана се извършват ръчно, а само за 1 грам са нужни около 120-180 близалца от цветовете, оскъпява подправката.
Какви са ползите от употребата на шафран?
Полезните свойства на шафрана са се доказали във времето и се дължат на уникалния му химически състав. В него влизат естествените пигменти каротеноиди, витамини от групата В, витамин С, восък, калциеви соли, над 150 етерични и ароматни съединения и др.
Близо 4% от сухата подправка съставлява пикрокроцинът – горчив клюкозид, на който се дължи вкусът. Миризмата се придава от етеричното масло шафранол, а златисто-червеният цвят – от каротеноида кроцин.
Тези и други вещества в съдържанието на шафрана определят основните ползи от употребата му:

- Придава богат специфичен вкус и златист цвят на храни и напитки;
- Притежава отличителен аромат;
- Действа като естествен антиоксидант;
- Притежава способност да отстранява токсините от тялото;
- Понижава нивата на холестерола;
- Облекчава стомашни и менструални болки;
- Помага при кожни възпаления.
Благодарение на ценните си свойства, шафранът е широко използван за кулинарни, медицински и други цели.
Къде намира основно приложение шафранът?
Ако проследим историята на шафрана, ще се убедим, че много древни народи са познавали и прилагали ценните му свойства с най-различни цели: като средство за боядисване, за разкрасяване, като лекарство и в кулинарията.
Макар че и в днешно време шафранът продължава да бъде най-скъпата подправка, немалко хора се възползват от доказаните му във времето полезни свойства в различни посоки.

В кулинарията
Благодарение на характерния си яркожълт цвят и острия земен вкус с плодови нотки, шафранът традиционно намира приложение при приготвянето на различни ястия в много страни по света. Обикновено се използва смляна подправка или обработени в хаванче шафранови нишки. Малко количество се добавя към ястия с риба, пилешко или агнешко месо, вегетариански супи и др.
В сладкарството шафранът служи като оцветител в пудинги, кексове, мусове, плодови желета, сладолед и др.
Много е важно да не се прекали с подправянето, защото може да придаде прекалено горчив вкус на блюдото. Затова е добре да се разтвори предварително в течност. В тестото се добавя при замесване, а в горещите блюда – 5 мин. преди пълната готовност на ястието.
В медицината
Тъй като в шафрана се съдържат антиоксиданти като кроцин, кроцетин и шафранал, консумирането на подправката под формата на чай или като добавка може да помогне:
При депресия
Клинични изследвания показват, че подобно на предписваните с рецепта антидепресанти, шафранът може да увеличи количеството на допамин, серотонин и норепинефрин – стресови хормони.
За укрепване на нервната система
Невротрансмитерите в състава на шафрана контролират функциите на нервната система. С помощта на екстракт от шафран или капсули може да се подобри състоянието при болести като Паркинсон, Алцхаймер и др.

За здраво сърце
Антиоксидантите в шафрана помагат за поддържане на артериите и кръвоносните съдове в добро състояние. Калият съдейства за понижаване на кръвното налягане, подпомагайки разширяването на кръвоносните съдове, кроцинът намалява лошия холестерол, а естественият флавоноид кемпферол предотвратява риска от поява на коронарна сърдечна болест.
В подкрепа на репродуктивното здраве
Действието на шафрана като афродизиак е познато от векове, а освен да повиши либидото, подправката може да помогне и за третиране на безплодие при мъже и жени, както и при менструални проблеми.
За силен имунитет
Заради свойството си да отстранява токсините от тялото, шафранът е много полезен за засилване на защитните сили на организма, особено в сезона на грип и настинки. Може да помогне за облекчаване на кашлица и треска, а ако се комбинира с мед, да пречисти дихателните пътища.
За отслабване
Добавките с шафран могат да бъдат използвани като помощ за отслабване. Шафранът притежава способност да ограничи апетита, повишавайки количеството на серотонин.
В козметиката
Ползите от шафрана за кожата и косата правят подправката често използвана съставка в различни козметични продукти като кремове, мицеларна вода, маски за коса, слънцезащитни спрейове и др.
Антибактериалните свойства на шафрана помагат за отстраняване на комедони и акне, за намаляване на пигментацията и др. кожни дефекти.
Косата се подхранва и става жизнена и блестяща при използване дори на обикновен масаж на скалпа с шафран, добавен в балсама, поради антиоксидантните качества на растението.
Въпреки че не е сред най-достъпните билки и подправки поради по-високата си цена, шафранът има висока популярност, която се дължи на многобройните му кулинарни, медицински и естетически ползи.