Използван от векове за естетически, медицински и кулинарни цели, шафранът днес е най-скъпата и ценена подправка в света. Добива се от шафрановия минзухар (Crocus sativus) – многогодишно растение от семейство Перуникови (Iridaceae), а името му произхожда от арабски и означава”жълт”.
Каква е историята на шафрана?
Добиването на шафран става за пръв път преди около 4000 г. в Централна Азия. За него споменават древни текстове от 1500 г. пр.н.е., стари медицински книги в Китай, както и Библията.
Експертите са на мнение, че първото му записване става през VII в. пр.н.е. в асирийски ботанически справочник.
Древните гърци и римляни обрисуват във фрески шафрана като лекарствено средство, а в много гръцки легенди става дума за предприети пътешествия по море до Каликия с цел придобиване на най-ценния шафран.
Според данните, през вековете шафранът е използван за лечение на над 90 болести. Средиземноморските народи правели от него лекарства и различни мазила, гримове и парфюми, като според запазените източници това са гражданите на Родос, лекарите от Газа и гръцките хетери. Шафран за своите бани използвала и самата Клеопатра. Той бил толкова почитан, че е пренесен от римляните в Южна Галия и отглеждан до 271 г. – падането на Рим.
Още преди хилядолетия шафранът се превръща в ценна стока заради множеството си ползи.
Кои са основните полезни свойства на шафрана?
Днес шафранът е също толкова ценен, колкото и в древността. Това се дължи не само на характерния му цвят и ароматен вкус, но и на редицата полезни свойства.
В шафрановите нишки се съдържат повече от 150 етерични и ароматни съединения. За специфичната миризма допринася етеричното масло шафранал и кроцинът, а за горчивия вкус – пикрокроцинът.
Източник е още на много витамини, минерали като мед, желязо, ниацин и др., фолиева киселина, антиоксиданти и т.н.
Заради богатия си състав на полезни вещества, шафранът действа благотворно върху:
- възстановяване на зрението;
- функцията на мозъка;
- подобряване на ерекцията;
- функциите на уринарната система при жени;
- укрепване на сърдечно-съдовата система;
- работата на нервната система и др.
Шафранът е известен като ефективен аналгетик, антидепресант и афродизиак. Според последните проучвания може да спре растежа на раковите клетки. Освен това се препоръчва и на хора, които работят в силно замърсена среда заради антикарценогенните и антимутагенните си свойства.
Къде намира приложение шафранът?
От запазени изображения в древен Ирак става ясно, че още преди хилядолетия са използвани бои от шафранов минзухар. В по-късни времена шафранът е потребяван от шумери, персийци, финикийци и др. за приготвяне на лекарства и багрила.
В наши дни шафранът е също толкова ценен и затова се прилага в области като:
Кулинария
Използва се най-вече в сладкарството, като се добавя в кремове, сладоледи, плодови желета и сладкиши. С него се оцветяват и ароматизират вегетариански супи, ястия с ориз, агнешко, птици и риба.
Медицина
От древни времена е известен положителният ефект на шафрана срещу стомашни болки, при камъни в бъбреците и за по-добро кръвообращение. Съвременните изследвания доказват и благоприятното му въздействие при болестта Алцхаймер, заболявания на пикочния мехур, черния дроб, диабета и страничните ефекти след химиотерапия.
Козметика
Години наред шафранът запазва мястото си в класациите за най-скъпите парфюмерийни компоненти. Ароматът му е много приятен и запомнящ се.
Поради антиоксидантната си активност подобрява хидратацията на кожата, затова екстракт от растението се използва като основна съставка в козметични продукти, предназначени за проблемна кожа.
Най-големият производител на шафран в световен мащаб е Иран. В България производството на шафранови луковици и шафраново масло в последните години става все по-популярно. Въпреки скромните добиви – за 12 г шафран са необходими 1 кг цветя, заради високата цена шафранът е много перспективна култура.